Ondřej Šika.cz - Moje IT & DevOps Školení: Docker, Kubernetes, Gitlab CI, Rancher, Terraform, Prometheus, Proxmox, Ansible

Přestávám používat Facebook Messenger, přecházím na Telegram

Facebook Messenger je asi nejrozšířenější aplikace. Donedávna jsem s ním byl naprosto spokojen, s klientem na mobilu, deskop klientem na všech platformách (Messenger for Desktop) a samozdřejmě s webovým klientem (messenger.com - pouze zprávy, ne Facebook obsah).

První špatná zpráva byla, že do Facebooku Messengeru přidali stories (fotky, které
uživatelé sdílí 24 hodin). Messenger pro mě do té doby byla dobrá komunikační platforma, ale agresivni stories její použitelnost rapidně snížili. Po nějakém čase si to i ve Facebooku uvědomili a upravili stories tak, aby se Messenger dal zase používat jako Messenger.

Pár měsíců zpět jsem zaslechl, že Facebook plánuje dávat reklamu do Messengeru. Ta zpráva mě naštvala a já čekal, kdy první reklamu uvidím.

Stalo se to týden zpět a já viděl toto:

IMG_0425

To mě ujistilo, že Messenger u mě zkončil. Ale co dál? Jakou aplikaci používat? A hlavně jak přimět ostatní ji také používat?

Telegram (telegram.org) pro mě byla jasnou volbou. Je to aplikace, kterou již dlouhou dobu používám a nemám k ní výhrad. Umí zprávy, skupiny i hovory. Jedinou její nevýhodou je, že je vázána na telefonní číslo podobně jako WhatsApp, Viber nebo Signal.

Další výhodou proč používat Telegram jsou lide stojící za ním a jejich filozofie. Telegram založil Pavel Durov (zakladatel VKontakte - ruský facebook), který je bojovníkem za svobodu slova. Jeho postoj je, že Telegram bude zdarma a bez reklam napořád. Je to silné tvrzení, ale když zvážíme alternativy, nemáme moc na výběr.

WhatsApp koupil Facebook za miliardu dolarů, určite nebude vždy bez reklam.

Signal je v mnoha ohledech lepší než Telegram, například má opensource i backend, což Telegram nemá, ale co se týče použitelnosti, tak je daleko za Telegramem. Desktop klient sice konečně má opensource a backend, ale je to Chrome app, která ne vždy funguje dobře.

Závěrem říkam, že i když Telegram není by default end-to-end šifrovaný, pořád je daleko před Facebook Mesengerem i bez reklam. Reklamy byly posledni kapkou s ním zkoncovat.

Kontaktujte mě na Telegramu přes https://t.me/ondrejsika

Show Comments

Get the latest posts delivered right to your inbox.